Anne McClain

Ay'da yürüyen ilk kadın kim olacak?

Apollo görevleri neredeyse 50 yıl önce sona erdi ve bu görevlerin gerçekleşmesinden beri Ay'a herhangi bir insanlı araç yollanmadı. Ancak şu an #NASA'nın gündeminde 2024 yılında Ay'a tekrar gitmek var. NASA Ay'a diğer uzay projeleri için bir zemin olarak bakıyor ve Ay'ı Mars'a ulaşmak için kullanmayı planlıyor.

Bu yeni insanlı ay görevi Yunan mitolojisindeki Apollo'nun ikiz kardeşi olan Artemis'ten geliyor ve Uzay ajansı Artemis'le, Ay'a ayak basan ilk kadını göreceğimizi belirtiyor.

Peki Ay'a ayak basan ilk kadın kim olacak? Kimse kesin olarak bilmiyor ama adaylar NASA'nın 12 kadın astronotu arasından seçilecek. Kadın astronotların hepsi 40-53 yaşlarında ve hepsi 1990'larda seçilmiş eski askeri pilot, doktor veya bilim insanı statüsünde.

AFP (Agence France-Presse), Neil Armstrong'dan sonra ismi tarihe kazınacak olan astronotun kim olduğunun hala belli olmasa da, görevin yakın tarihinden dolayı ekibe yeni katılan birisinin olmayacağını söylüyor.

1990'lar ve 2000'lerde Uzay Shuttle'larını komuta eden Eileen Collins AFP'ye: "Şahsen, Ay'a acemi bir astronot olarak gitmekten bir sıkıntı duymazdım" şeklinde bir açıklama yapmıştı ve şöyle söylemişti: "Yine de daha önce uçmuş yeteri kadar astronotunuz varsa, onların uzayda nasıl tepki vereceğini büyük ihtimalle bilirsiniz. Bazıları uzaya çıktığında işlerini yapmalarını engelleyen sıkıntılarla uğraşmak zorunda kalıyor ancak onların kim olduğunu bilmemize imkân yok."

NASA'nın üst düzey yetkililerinden biri olan Ken Bowersox: "Bence, daha önce en az bir kez uzaya gitmiş birini yollamak daha iyi olacak." diyor ve açıklamasında Eileen Collins'e katıldığını belirtiyor.

2013'de işe alınan 21. sınıf astronotlar, gençliği ve tecrübeyi iyi bir şekilde temsil ediyor. Şu anda yaşları ortalama 40-41 arasında ve hepsi 2019-2020 yıllarında ilk uzay yolcuklarını gerçekleştirmiş olacak.

Christina Koch

 

Eski ordu helikopter pilotu olan Anne McClain, Haziran ayının sonunda Uluslararası Uzay İstasyonu'nda olacak. Ayrıca şu an Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Christina Koch, 11 ayla uzayda en uzun kalan kadın rekorunu kırmak üzere!

Uluslararası Uzay Topluluğu'nun çocuk etkinlikleri sunucusu Janet Ivey "Bence Artemis misyonu için Anne McClain ve Christina Koch seçilmesi gereken ilk iki isim olmalı." şeklinde bir açıklamada bulundu. Uzaya gitmek için bir üst yaş limiti yok; dolayısıyla 2024'te 58 yaşında olacak Sunita Williams'da Artemis görevinde görev alacak isimlerden biri olabilir. Ancak ajansta 20 yıl çalışan ve eski bir astronot olan Micheal Lopez-Alegria sonucun ne olacağının "fazlasıyla belirsiz" olduğunu söylüyor.