Ay'a yerleşim için hazırlık:

Ay tozundan tuğla üretimi

Editör: Seda Gönenç

 

Esa uzmanları astronotlara Ay'da yol veya ev yapabilecek yapı malzemeleri üretimi üzerinde çalışıyor. Şu sıralar dünyamızın uydusundaki yüzey malzemesiyle sağlam yapı malzemelerinin üretilip, üretilemeyeceği test ediliyor. Ay'ın üzerindeki ağır toz tabakası Esa'ya göre tuğla üretimi için ideal. Ve dünyamız benzer bir jeolojik geçmişe sahip olduğu için de, Ay'dakine benzer malzeme bulmak zor değil. Örneğin volkanik bölgelerdeki toprak kullanılabilir.

 

Esa'nın teknoloji merkezi ESTEC'e göre çok sayıda teknolojik olanak söz konusu. Bir yöntem de Ay tozuna benzer bir toprağın kimyasal bağlayıcı maddeyle karıştırılması. Bu karışımdan 3D yöntemiyle tuğla elde edilebilir diyor uzmanlar. Bu tür tuğlaların Ay görevinde ne zaman kullanılacağı ise henüz bilinmiyor. Yöntemin önce birçok aşamadan geçmesi gerekse de uzay ajanslarının, araştırma kuruluşlarının ve şirketlerin bu tür konseptlere ilgisi büyük. Bazı araştırmacılar daha ileri giderek Mars'taki yerleşim için yapı malzemeleri üzerine çalışmaya başladılar bile. Demir oksitli Mars toprağı yüksek basınç altında son derece dayanıklı bir malzemeye dönüşüyor diyor Amerikalı bilim insanları. Demir oksit içindeki nano-partiküller malzemeyi basınç altında herhangi bir ısı ilavesi olmadan çelik betondan daha iyi bir şekilde bir araya getiren kuvvetli bir yapıştırıcı görevini görüyor diye açıklamıştı Kaliforniya Üniversitesi'nden Yu Qiao iki yıl önce Scientific Reports dergisinde. Bu önemli, çünkü yapılar ve alt yapılar için Mars kaynaklarının mümkün olduğunca düşük enerjiyle işlenmesi gerekiyor. Araştırmacılar kimyasal bileşimi Mars toprağına benzer bir maddeyi de test etmişler bile!

 

#STEM alanında çalışacak kız çocuklar için Dünya dışında bir hayat üzerine çalışmak heyecan verici!

Kaynak: Bricks From Moon Dust, Exploration Human Spaceflight and Exploration (ESA), 20.08.2018. Direct Formation of Structural Components Using a Martian Soil Simulant, Scientific Reports, 27.04.2018.

Haber: herkesebilimteknoloji