Bilgisayar mühendisi Aslı Tanrıkulu ile tanışın:

Geleceğin mucitlerine eğitimler veriyor!

Haber: Sibel Sancaklı


Kendi imkanlarıyla Turuncu Maker Lab'ı kuran bilgisayar mühendisi Aslı Tanrıkulu, bu kursla 2 yılda 120 çocuk mucit adayı yetiştirdi. Günümüzde sıklıkla duyduğumuz konulardan biri, çocukların küçük yaşta bilişim okuryazarlığını öğrenmeye başlamasının önemi. Bu bağlamda algoritma, kodlama, robotik gibi dersleri bir arada sunan kurslardan biri bu kez İstanbul'un Bayrampaşa ilçesinde Aslı Tanrıkulu tarafından kuruldu. Çocukların fen, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat disiplinlerini bir arada farklı deney ve çalışmalarla sunma hedefi koyan Tanrıkulu, kurmuş olduğu kursla ilgili bilgiler veriyor: "Önce işe kendi çocuklarımdan başladım. Çocuklarıma kodlama öğrettiğim platformu duyan akranları ve komşularımız da görüp ne öğrendiklerini merak edip, kendi çocuklarının da yönlendirilmesini istedi. Çünkü onlar da teknoloji bağımlılığı gibi bizimle aynı sorundan muzdariplerdi". 6 kişilik bir grup oluşturduklarını kaydeden Aslı Tanrıkulu, çalıştığı yazılım ofisinde küçük bir atölye oluşturarak ürün eğitimlerine başladıklarını söylüyor.


Türkiye'de teknolojiyi üreten tarafta olma hayalleri de olduğunu belirten Tanrıkulu, "Maker kavramı dünyada popülerleşen fakat Türkiye'de henüz çok yeni bir kavram. Biz çocuklara sırasıyla algoritma, kodlama, elektronik ve robotik öğretiyoruz. Ders içeriklerini çocukların anlayabileceği hale getirmek amacıyla bir danışma kurulu tarafından incelendi, öneriler alındı ve uygun şekilde iyileştirmeler yapıldı" diyor.


Çiçeğini sulamayı unutan çocuktan: 'Mutlu Çiçek Projesi'
Aslı Tanrıkulu öğrencilerine çevreleriyle ilgili tespit ettikleri konulara yönelik, bilişim alanını kullanarak çözüm üretmeyi teklif etmiş ve ortaya Mutlu Çiçek Projesi çıkmış! Tanrıkulu projeyi şöyle anlatıyor: "Öğrencilerimizden biri çiçeğini sulamayı unuttuğunu ve kurumasını nasıl önleyebileceği ile ilgili bir çözüm üretmek istediğini söyledi. Biz de burdan yola çıkarak öncelikle çocuklarla oturduk ve bir algoritma çizdik. Sonrasında kodlamasını yaptık ve elektronik aletlerle ve robotikle beraber toprak belli bir nem oranının altındaysa 'buzzer' denen elektronik aletin ötmesini ve çiçekler henüz kurumadan alarm verecek bir sistem geliştirdik. Bu onun çok sevindiği bir konu oldu. Adına da oyunlaştırmak adına 'Mutlu Çiçek Projesi' dedik."


#STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak Aslı Tanrıkulu'ndan ilham alıyoruz. Öğrendiklerimizi aktaracağımız yeni kız çocuklar için bugünün kız çocukları, yarının #STEM kadınları diyoruz!

Kaynak: dunya.com