Kansere yönelik tedavi projesiyle ödül alan Aslı Nur Özkan:
"Formülü ninemden ögrendim"

-

"Örümcek Ağı Özütünün Prostat Kanseri Hücrelerinde Seçici Antikanser Etkisi" olarak isimlendirdiği araştırmasıyla tanıdığımız bilim insanı Aslı Nur Özkan buluşunu ninesine borçlu olduğunu söylüyor.


Her şey Aslı Nur Özkan'ın küçük bir çocukken, ninesinin yaralara örümcek ağı sürmesiyle başlıyor. O dönem mikrop kapacağı yönünde ninesini uyaran Özkan, "Sen anlamazsın, örümcek ağı yaralara iyi geliyor" yanıtıyla karşılaşmış.


İlkokul 2. sınıfa giderken annesinin hediye ettiği Bilim&Çocuk dergisiyle birlikte bir buluş yapma fikrini kafasına koyan Aslı Nur Özkan, sonradan doğal maddelerin kanser üzerindeki olumlu etkilerini araştıran Prof. Dr. Oğuzhan Doğanlar ile tanışıyor. Kendisine örümcek ağlarıyla ilgili fikrini açan ve konuyu araştırmak istediğini söyleyen bilim insanı araştırma yaptığı 2 senelik süreçte örümcek ağlarından ekstrat elde etmeyi başarıyor.


Aslı Nur Özkan süreci şöyle anlatıyor: "Gece-gündüz, hafta içi-hafta sonu demeden çalıştık ve bir ekstrat elde etmeyi başardık. Elde ettiğimiz ekstratın içeriğini tespit ettik. Son derece zengin hücre yenileyici antioksidan ve antikanserojen maddeler ve bileşikleri içinde barındırdığını saptadık. Kanser hücrelerine uyguladık ve gördük ki, kanser hücrelerini programlanmış hücre ölümü denilen yola sürüklüyor. Fakat bu etkiyi sağlıklı hücreler üzerinde göstermiyor. Yani elde ettiğimiz ekstrat, kanser hücrelerini seçebilme özelliğine sahip."


Hayatının bir döneminde karşılaştığı bir detayı hiç unutmayarak araştıran ve TÜRKPATENT'in üniversiteler arasında düzenlediği yarışmayı kazanan ve şu sıralar Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimine devam eden Aslı Nur Özkan'ı tebrik ediyoruz!