Antartika hızla yok oluyor!

California ve Utrecht Üniversitesi ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı'nın yürüttüğü araştırma sonucu ortaya korkutucu sonuçlar çıkardı. Araştırma sonuçlarına göre Antarktika'da buzullardaki erime oranının, 2001-2017 arasında yılda ortalama yüzde 280 artış gösterdiği ortaya çıktı.


Araştırmada 1979-2001 arasında yılda ortalama 48 milyar ton buzulun eridiği Antarktika'da bu kaybın, 2001-2017 aralığında senede 134 milyar tona çıktığına işaret edildi. Sonuçları "Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan kapsamlı araştırma çerçevesinde, bilim insanlarının Antarktika'da 176 havzayı ve civar adaları kuşatan 18 bölgeyi incelediği belirtiliyor. Bilim insanları Antarktika'da buzulların erime seviyesindeki bu artışın, 1979-2017 aralığında küresel deniz suyu seviyelerinin yaklaşık bir buçuk santimetre yükselmesine neden olduğuna da dikkat çekiyor.
Araştırma ekibi bu korkutucu tabloya ilişkin şöyle diyor: "Antarktika'da buz tabakasının erimeye devam etmesi halinde gelecek yüzyıllarda deniz suyu seviyelerinde kıta kaynaklı daha büyük artış bekliyoruz."

#STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak küresel ısınmaya duyarlı ve küresel ısınmayı önleyici mekanizmalar geliştirebiliriz!

Kaynak: tr.sputniknews.com