Alzheimer hastalığının tedavisinde sürpriz gelişme!

Editör: Shahla Babayeva

 

Menstrüasyon ağrılarını tedavi etmede kullanılan bir antienflamatuarın (iltihap giderici ilaç türleri), Alzheimer teşhisi konan farelerde gerçekleşen araştırmada hafızayla ilgili belirtilerin ortadan kalktığını gösteriyor.

Mefenamik asit adı verilen bu ilaç, steroid (bir lipiddir. lipidler canlıların yapısında bulunan organik maddelerden biridir) olmayan antienflamatuar kategorisine giriyor. Mefenamik asit, genellikle kadınların menstrüasyon sancılarını azaltmak amacıyla kullanılan bir tür ilaç.

Alzheimer belirtileri oluşması için özel olarak yetiştirilmiş farelerle yapılan deneylerde fareler zaman içinde beklendiği gibi hafıza sorunları yaşamaya başlar. Alzheimer olan on fare, bir ay boyunca mefenamik asitle tedavi edilir. Tedavi farelerin derisinin altına mefenamik asit içeren küçük pompalar yerleştirilerek yapılır. Hatırlama güçlüğü çeken diğer on fareye ise plasebo (etkisiz olan bir ilacı ya da maddeyi etkili hale getirmek için izlenen yol) ya da aktif olmayan başka maddeler içeren pompalar takılır. Fareler daha sonra engeller arasından ilerleme becerilerini geliştiren bir labirente koyulur. İngiltere'de bulunan Manchester Üniversitesi'nde yapılan bu araştırmaya katkıda bulunan araştırma ekibi, Alzheimer olduğu ortaya çıkan farelere bu labirenti öğretmeye çalıştıklarını, ancak fareleri eğitmenin mümkün olmadığını, labirenti öğrenemediklerini söylüyor.

Ancak mefenamik asitle müdahale edilen farelerde alınan sonuç son derece şaşırtıcı! Araştırma ekibi mefenamik asitin fareleri tamamen normalleştirdiğini söylüyor. Daha önce böyle bir sonuç elde etmediklerini belirten uzmanlar, mefenamik asitin Alzheimer tedavisinde işe yaradığını doğrulamak için daha çok araştırma yapılması gerektiğinin altını çiziyor. Ekip yapılan görüntüleme tetkiklerinde Alzheimer hastalarının beyinlerinde büyük miktarda zararlı enflamasyon yani yangı görüldüğünü söylüyor. Uzmanlar, mefenamik asidin NLRP3 olarak tanımlanan bir enflamasyon yolunu hedef aldığını ve bu enflamasyonu azalttığını belirtiyor. Uzmanlar ayrıca ibuprofen (bir ağrı kesici türü) türü ilaçlar dahil steroid olmayan başka hiçbir antienflamatuarın beyin enflamasyonunu gidermede etkili olmadığını da ortaya çıkarıyor.

Araştırmanın takipçilerinin aldığı notlara göre mefenamik asidin hafif zihinsel yetersizlikten şiddetli hafıza kaybına kadar Alzheimer'ın her evresi için işe yarayıp, yaramadığını söylemek zor. Bu ilacın Alzheimer'ın ilerlemesini yavaşlatmak ya da durdurmak için hastalığın erken evrelerinde kullanmayı tercih edeceklerini belirten ekip, hafızasını tamamen kaybetmiş, çok ağır zihinsel engeli bulunan Alzheimer hastalarında bu belirtileri geriye çevirmenin çok daha zor olacağını vurguluyor. Kullanılması için onay verilen mefenamik asidin güvenli bir ilaç olduğu biliniyor. Bilim insanları ileri test ve tetkiklerden sonra mefenamik asidin Alzheimer tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar olarak bu gelişmelerden heyecan duyuyoruz! #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak edindiğimiz bu bilgileri geliştirebileceğimize ve yeni şeylere yöneltebileceğimize inanıyoruz. Örneğin, bu araştırmadan elde edeceğimiz verilerle insanlarda Alzheimer belirtisi olarak gözlenen yangıları ve bunların şiddetini saptayabiliriz. Dahası kişilerin kendi takiplerini yapabilecekleri cihazlar geliştirebiliriz. Bu heyecan verici!