3 yeni primat türü keşfedildi!

ABD'de bulunan San Diego şehri yakınlarında daha önce sayısız primat fosilinin çıkartıldığı bir bölgede 3 yeni primat fosili bulundu. 


Teksas Üniversitesi'nden biyo-antropologlar daha önce gözlemlenmemiş üç yeni primat türünün fosillerini ortaya çıkardı. İlk defa gözlemlenen bu primatlar, California'nın tropik ormanlarla dolu olduğu dönemde, San Diego yakınlarında hayatlarını sürdürüyordu. 


Bilim insanları 1930lardan beri San Diego çevresindeki Friars Formasyonunu oluşturan kumtaşı ve kiltaşının altından sayısız primat fosili çıkartıyor. Böylece San Diego bölgesinde büyük bir fosil primat koleksiyonu oluşabildi. Teksas Üniversitesi lisans öğrencilerinden Amy Atwater ve onun danışmanı 42-46 milyon yıl önce yaşamış 3 primat türünü adlandırıp tanımladı. Bu primatlara Ekwiiyemakius walshi, Gunnelltarsius randalli ve Brontomomys cerutti isimleri verildi.


Bu yeni bulgular Friars Formasyonu'ndaki primat sayısını ikiye katlayarak dönemin bilinen "omomin" primatlarının sayısını 15'ten 18'e çıkardı. Araştırmacılar bu yeni bulguların Orta Eosen bölgesindeki primat zenginliğini ortaya koyduğunu söylüyor. Araştırmacı Atwater bir bölgede primatlarda azalma olduğunda, diğer bir bölgede artış görüldüğünü; yine o dönemde primatların tür ve sayısında belirgin bir azalma görülmediğini belirtiyor.


Araştırmacılar ilk bulguların hemen ardından fosil primatların dişlerini incelemeye koyuldu. İlk sonuçlar primatların 113-729 gram ağırlığında ve büyük bir olasılıkla primat alt-Omomyinae'yi içeren bir soyu tükenmiş türler grubuyla ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. 


Üç yeni türün en küçüğü Ekwiiyemakius walshi; 113-125 gram ağırlığıyla günümüzdeki türlere daha benzer görünüyor. Gunnelltarsius randalli primatı, günümüz yağlı kuyruklu cüce lemurları ile neredeyse aynı büyüklükte; 275-303 gram arasında olduğu tahmin ediliyor. Brontomomis cerutti ise diğer omomyoid'lere göre daha büyük; 719-796 gram aralığında bir ağırlığa sahip.


#STEM alanından elde edeceği deneyimlerle antropoloji, arkeoloji ve biyoloji alanlarında çalışacak, sayısız keşif yapacak kız çocukları heyecanla bekliyoruz!