Yapay zekalı Chatbot'lar nedir?

Chat(ro)botlar mesajlaşma uygulamalarında sizinle sohbet edebilen bot'lar. Bir senaryo üzerinde cevaplar üreten bu yazılımlar, yapay zekanın canlanmış hali. Etkileşimleri metinle sınırlı değil. Bir çağrı merkezini aradığınızda, isteklerinize göre sizi yönlendiriyorlar. Şu an ilkel bir versiyonlarına aşinayız ama kısa sürede milyonlarca farklı türünün oluşması bekleniyor. Mobil uygulamaların yerini alabilir ve başta çağrı merkezleri olmak üzere tekrar eden meslekleri ortadan kaldırabilirler.

Ancak yakın süreçte online alış veriş, yemek siparişi, konser ya da uçak bileti almak için kullanılan onlarca uygulamanın tek arayüzde birleşmesini sağlayacaklar. Örneğin Facebook chatbotuna uçak bileti yazdığınızda, size bir seçim ekranı sunabilir, tarih seçmeniz için takvim açabilir ve yine telefonunuza gelen bir kod ile kısa sürede ödeme yapabilirsiniz ya da aynı bot'a "Selin'e 300 lira gönder" yazarak başka hiç bir şey yapmadan hızlıca para gönderebilirsiniz.

Özellikle Apple, Google, Facebook gibi teknoloji devleri bu konuda büyük yatırımlar yapıyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Facebook'un üzerinde çalıştığı iki chatbot kendi aralarında konuşurken, yeni bir dil geliştirdi. İnsanların bile anlayamadığı bu dil, Facebook ekibini azıcık korkuttu ve programı kapatmak durumunda kaldılar. Bu durum yapay zekanın gelecekte trajik ve ön görülemeyen sonuçlara yol açabileceğini de düşündürüyor.