EA Games, oyunlarında daha fazla kadın sporcuya yer verecek!

Dünyanın önde gelen teknoloji firmalarından EA Games, oyunlarında daha fazla kadın sporcuya yer verecek!


Dünyanın en popüler oyunlarından biri olan FIFA’da, iki sene öncesine kadar hiç kadın karakter yoktu. Artan baskılara cevap veren EA Games, ilk kez FIFA 16’da kadın futbolculara yer açmıştı. Kadın sporcu ve kadın oyuncuların arka planda kalmasını istemeyen oyun firması, bu konuda çalışmalarına hız kazandırıyor.


Her şey 2011 yılında 14 yaşındaki Lexi Peters’ın EA’ya yazdığı mektupla başladı. Peters mektupta EA’ya, hokey oyunu NHL’de neden kadın karakter olmadığını, yönettiği karakterin erkek olduğunu ve bu durumdan hoşlanmadığını belirtmişti. Olayın ardından Electronic Arts, bir sonraki NHL oyununa kadın karakterler ekledi ve bu şekilde başlamış oldu. Şirkete göre küçük kızın mektubu bir uyanma çağrısıydı.


Oyun şirketi şimdi olayı başka bir boyuta taşıyor. FIFA 18‘de işi büyütmesinin yanı sıra eylül ayında PS4 ve Xbox One için gelecek olan NBA 18‘de de birçok kadın sporcu yer alacak. Allisha Gray, Brittney Griner ve Maya Moore gibi sporcular oyunda yer alacak bir kaç isimden biri. 


Erkek oyuncular ve sporcular kadar, kadınlara da önem verdiğini gösterme çabasında olan oyun şirketi, bu çabalarında maalesef yalnız. Örneğin NBA oyununun rakibi olan 2K Sports ve NBA2K‘nın maalesef bu konuda hiçbir çalışması bulunmuyor. EA Sports‘un grup başkanı Cam Weber, Engadget‘a verdiği demeçte, daha geniş kitlelere hitap etmenin birçok yolu bulunduğunu, her oyuncunun bu olağanüstü sporcuları tanıması gerektiğini ve her kitleden, her cinsiyetten insana ilham kaynağı olmak istediklerini belirtti.