Dünyanın en eski yosun fosili 1 milyar yasında

.

Dünyanın hücreli en eski canlısı olduğu varsayılan yosun fosilinin 1 milyar 47 bin yıl yaşında olduğu geçtiğimiz günlerde tespit edildi. Bilim insanları, yeryüzünde bitki fotosentezinin ilk kez 1,25 milyar yıl önce ortaya çıktığı tahmininde bulundu.


Kanada McGill Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı, ilk kez 1990'da Kanada'nın Arktik topraklarındaki Baffin Adası'nda keşfedilen "Bangiomorpha pubescens" kod adlı yosun türünün, 1 milyar 47 bin yıl yaşında olduğu verisine yosunun bulunduğu kayalıktaki killi şist katmanına, Renyum-Osmiyum (Re-Os) denilen kimyasal tarihlendirme tekniği uygulayarak ulaştı. 
 

Kloroplast ve bitki fotosentezinin ortaya çıkısı

.

Araştırmacılar buldukları bu veriyle bitkisel fotosenteze uygun koşulların sanıldığından çok daha erken oluştuğu ihtimaline dikkat çekti. 


Tek hücreli yosun fosilinin yaklaşık 1 milyar yaşında olduğunun tespit edilmesi, bilim insanlarının genetik mutasyonların sıklık oranlarını hesaplayan "moleküler saat" adı verilen bir bilgisayar modellemesi aracılığıyla, tek hücreli canlının geçirdiği değişimlerin tarihlerine dair tahminlerde bulunmasını sağladı. 


Bilim insanları böylece, ökaryort denilen tek hücreli canlının fotosentetik özelliği olan basit bir bakteriyi yutmasıyla oluştuğu düşünülen kloroplast tabakası ve onun aracılığıyla gerçekleşen bitki fotosentezinin yaklaşık 1,25 milyar yıl önce başlamış olması gerektiğini hesapladı.

Evde kendi yosunlarını yetiştirmek ister misin?

Hadi tıkla.