Benim STEM Hikayem:

Asu Özdağlar

16 Aralık 1974'de doğan Asu Özdağlar başarılı bir bilim insanı. 1996'da ODTÜ'de Elektrik Mühendisliği Bölümü'nü bitiren Özdağlar, yüksek lisans için ABD'ye dünyanın en iyi teknik üniversitelerinden olan MIT'e gider.


2003-2007 yılları arasından öğretim üyesi olarak görev yapan bilim insanı, ardından 2007-2008 yılları arasında doçent doktor derecesi alır. 2008 yılında ise kadrolu bir doçent doktor olarak görevine devam eder bilim insanı. 2012 yılında MIT Elektirik Mühendisliği ve Bilgisayar Bölümü profesörü ünvanını alır Asu Özdağlar. Üniversitenin en büyük bölümü olan Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bölümü'nde yapılan birçok çalışmada önemli katkıları olan Asu Özdağlar son olarak bölüm başkanlığına atanır.


Özdağlar, Microsoft, NATO, MIT Lisansüstü Öğrenci Konseyi Öğretim Ödülü gibi birçok önemli ödül alan alanında oldukça başarılı bir bilim insanı.


Özdağlar'ın üzerinde çalıştığı konular, ekonomik ve sosyal ağ sistemleri, optimizasyon kuramı ve oyun kuramı. Ayrıca meslektaşlarıyla birlikte Bilgisayar Bilimleri, Ekonomi ve Data Bilimi alanlarını içeren yeni bir lisans ana dalı oluşturulmasında lider rol oynadı. MIT'nin önceki bölüm başkanı Anantha Chandrakasan bilim insanı için "Profesör Özdağlar ilham verici bir araştırmacı. Optimizasyon teorisi, algoritmaları, oyun teorisi ve ağlar alanında gerçek bir lider" diyor.