Benim STEM Hikayem: Yasemin Alanay

Tıp alanında çalışan bilim insanı, 23 Mayıs 1972'de Diyarbakır'da doğar. İlkokulun ilk dört yılını Mehmetçik İlkokulu'nda okuduktan sonra 1982-1984 yılları arasında babasının görevi nedeniyle ABD'nin New Orleans şehrine taşınan Yasemin Alanay ilkokulu burada bitirir. 1990 yılında Diyarbakır Anadolu Lisesi'nden ikincilikle mezun olan bilim insanı, ortaokul ve lise yıllarında okulda İngilizce tiyatro oyunlarının sahnelenmesinde görev alır.


1990 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce)'ne girmeye hak kazanan Alanay, 1996'da mezuniyet sonrası kısa bir süre Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda asistanlık yapar. Hemen ardından 1997-2001 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda uzmanlık eğitimi alır Yasemin Alanay. 2001-2002 döneminde Pediatri Başasistanlığı yapan bilim insanı, 2002 sonlarında down senromu olan çocuklar ve anneleri ile ilgili uzmanlık tezini yürüttüğü çocuk genetik ünitesinde uzman olarak çalışmaya başlar.


2005-2006 dönemine geldiğimizde 1 yıl süreyle ABD'de de bulunan Los Angeles Cedars-Sinai Tıp Merkezi'nde "İskelet Displazileri (erken evre kanser belirtisi)" konusunda eğitim alır. Hacettepe Tıp Fakültesi'nde 2006'da yardımcı doçent, 2008'de ise doçent olur. 2009 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nden genetik doktorası diploması alır. 2011 yılında Hacettepe Tıp Fakültesi'nden ayrılan bilim insanı, İstanbul Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı'nda öğretim üyesi olarak göreve başlar. Aynı yıl çocuk genetik hastalıkları yeni bir yan dal olarak kabul edilir ve Yasemin Alanay yan dal uzmanı ünvanını alarak çalışmalarına devam eder. Çocuk Genetik Hastalıkları Derneği'nin kurucuları arasında yer alan araştırmacı, 2012'de Avrupa İnsan Genetiği Derneği (European Society of Human Genetics) yönetim kurulu üyeliğine seçilir!  2012 yılı itibariyle Alanay'ın uluslararası dergilerde yayımlanmış 76 makalesine, 500’den fazla atıf yapılır. Araştırmacı Osteogenezis imperfektaya (cam kemik hastalığı) neden olan çekinik kalıtımlı iki yeni gen tanımlar. Klinik genetik alanında uluslararası, saygın iki derginin (Am J Medical Genetics ve Clinical Dysmorphology) yayın kurulunda (editorial board) yer alır bilim insanı. 2011 yılından beri Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan Yasemin Alanay, halen Acıbadem Maslak Hastanesi'nde çalışıyor. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak bilim insanından ilham alıyoruz!