Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Stephanie Kwolek

2014'te aramızdan ayrılan Amerikalı kimyager Stephanie Kwolek bilime bir çok katkıda bulunan bir bilim insanı olarak bilinir. Kwolek keşiflerinden  dolayı DuPont şirketinin Lavoisier Madalyası'nı olağanüstü bir teknik başarı ile kazanır. 1995 yılında Ulusal Mucitler kaldırımına eklenen dördüncü kadın olur. Bilim insanı Ulusal Teknoloji Madalyası, IRI Başarı Ödülü ve Perkin Madalyası gibi polimer* kimyasındaki çalışmalarıyla çok sayıda ödül kazanır.

 

Çok sayıda sentetik malzeme üretmeyi başaran Stephanie Kwolek'in ürettiği bu malzemeler arasında en ünlü olanı kevlar. Kevlar, polimer kimyasallar sınıfından bir madde. Kumaş ya da plastikle karıştırıldığında onları çok sert ve sağlam bir kıvama getirir. Ortaya çıkan nesneye bir şey çarptığında da çarpmanın etkisi kevlar sayesinde daha geniş bir alana yayılır. Yani uygulanan kuvvet tek bir noktada olmadığı için kuvvetin şiddeti azalır. Kevlar adı verilen en sert maddeyle okyanusun bir ucundan diğer ucuna mesaj götürmek için denizaltı koruyucusu olarak optik lif kablosu, köprüleri askıya almak için süper-kuvvetli ipler, koruyucu olarak kullanmak üzere sporcuların kıyafetleri, bilim insanlarının kanoları ve kızartma tavaları yapılmakta. 

1986'da Kwolek DuPont için araştırma görevlisi olarak emekli olur. Bilim insanı araştırmalarını yaptığı 40 yıl boyunca pek çok alanda patent alır. Emekli olduktan sonra küçük çocuklara, özellikle de kız çocuklara bilim alanlarını tanıtmaya yoğun bir şekilde çaba harcar.