Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Sally Ride

Uzaya giden ilk astronot kadın olan Sally Ride sadece eğlenmek için bile koşanlardan biriydi. Tenis ve voleybolu çok seven bilim insanı ayrıca çocuklar için bilimsel içerikli kitap hazırladı. Kitaplar çocuklara hep şunu fısıldıyordu: Uzaya gitmek ister misin?

İlk başlarda

1951 yılında Amerika’da yer alan Kaliforniya eyaletinde doğan Ride, lise ve üniversite eğitimini doğduğu eyalette tamamladı. Lisans eğitimini Stanford Üniversitesi’nde alan bilim insanı burada fizik alanında eğitim gördü.

Nasıl astronot oldu?

1977’de Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, kısa adıyla NASA, kadın astronotlar aramaya başlar. Sally Ride o zamanlar da henüz öğrenci. Genç Sally okul gazetesinde bir ilana rastlar. Oldukça heyecanlanan Ride, bu ilana başvurur ve çokça başvuru arasından sıyrılarak NASA’da işe alınan 6 kadın astronottan biri olur.

Peki, neler yaptı?

18 Haziran 1983’de Sally uzaya giden ilk kadın astronot unvanını alır. Aracın uzay mekiği bölümünde görev alan bilim insanının oradaki işi robotik bir kolla çalışmaktı. Uzayda belli noktalara yerleştirilecek uyduları astronot Sally koordine ediyordu. 1984’te bilim insanı ikinci defa uzay mekiğiyle uçma fırsatı yakalar.

Sally Ride NASA’dan ayrıldıktan sonra neler oldu?

Bilim insanı 1987’de NASA’dan ayrılır. Hemen ardından San Diego şehrinde yer alan Kaliforniya Üniversite’sinde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlar. Bu sıralarda bir yandan da bilimde daha çok kadın ve kız çocuk bulunması adına çalışmalar yürütmeye koyulur. NASA ile birlikte geliştirdiği EarthKAM projesiyle, ortaokullarda eğitim alan öğrenciler NASA’ya giderek Dünya’nın fotoğraflarını çekmeye başlar.  O dönem öğrenciler burada çektikleri fotoğrafları birbirleriyle inceleyerek, tartışırlardı.

Ya sonra?

2003’de gerçekleştirdiği çalışmalardan ötürü bilim insanının adı “Astronotlar İçin Şöhretler Kaldırımı”nda yer aldı. 2012’de aramızdan ayrılana kadar Sally, öğrencilerle birlikte vakit geçirmeye ve özellikle kız çocukları bilim ve matematik alanlarına yönlendirmeye devam etti. Öğrenciler, öğretmenler ve veliler için başucu kitabı niteliğinde kitaplar kaleme aldı. Yanı sıra Amerika’da pek çok etkinlik ve festivalde görev aldı.