Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Rejin Kebudi

Prof. Dr. Rejin Kebudi (Akyüz) İzmir Amerikan Koleji’ni birinci olarak tamamlayan ve hemen ardından Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden de dereceyle mezun olan bir bilim insanı.

Mezuniyetin ardından iki sene İstanbul Bakırköy Verem Savaş Dispanseri’nde mecburi hizmet görevini tamamlayan Kebudi, sonrasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda asistan olarak görev yapar.

1990 yılında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olan Rejin Kebudi, devam eden yıllarda İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Pediatrik Onkoloji Bilim Dalı’nda çalışmaya başlar. 1993’te çocuk onkolojisi yan dal uzmanı ve yine aynı yılın ekim ayında çocuk sağlığı ve hastalıkları doçenti olur.

2000 yılında profesörlük derecesi almaya hak kazanan bilim insanı, uzun yıllardır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdürmekte. Çok iyi derecede Fransızca, Almanca, İngilizce ve İspanyolca bilen Rejin Kebudi aynı zamanda Çocuk Kanserleri Sevgi ve Dayanışma Derneği (ÇOKSEV)’nde çalışmakta.

Bilim insanı haberini geçtiğimiz haftalarda Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar/Girls Can STEM web sayfasından paylaştığımız üzere yürüttüğü çalışmalarla Amerika Klinik Onkoloji Derneği (ASCO)’nin 2018 Uluslararası Onkolojide Kadın Lider ve Mentor Ödülü’ne layık görüldü.