Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Nettie Stevens

1905 yılında kromozom yapısındaki araştırmaları sonucunda X ve Y kromozomunu bilim dünyasına kazandıran Neti Stevens 7 Temmuz 1861 Amerika doğumlu. 


Amerika Birleşik Devletleri'nin Vermont eyaletinde doğan Stevens kadınlara yönelik engeller yüzünden bilimsel alanda çalışmalarına ancak 35 yaşındayken başlayabilir. Çeşitli üniversitelerde eğitim alan Stevens, Bryn Mawr Üniversitesi'nde doktorasını tamamladı. Yaptığı çalışmalar ile modern genetiğin önde gelen isimlerinden biri haline geldi.

 

Organizmanın biyolojik çeşitliliği ve cinsiyet kromozomlarını keşfederek bu konuda makaleler yazdı. Cinsiyet belirlemede erkeklerin mi yoksa kadınların mı etkili olduğunu araştıran Stevens, böylelikle Bryn Mawr Üniversitesi’nin daha önce yaptığı araştırmaların da devamını getirmiş oldu. 


Genetik biliminin yanı sıra morfoloji ve embriyoloji alanlarında da çokça çalışan Stevens'in 38 ayrı yayında makalesi yayınlandı. Bilim insanı araştırmalarının sonucunda Mendel ve kromozomsal miras teorilerine ilişkin pek çok eleştiri sundu. 


Böcek kromozomlarını kendine referans alan araştırmacı, buradan elde ettiği verileri kullanarak kromozomların, cinsiyetler arasında farklı olduğunu keşfetti. Bu araştırma kromozomların eril ve dişil olana ait farklılığının ortaya konulması anlamında ilk olarak anılıyor. 1905'te yapılan bir dizi araştırmanın ardından böcekler üzerinde yapılan araştırmaların devamı geldi.


Bilim insanı 1912 yılında geçirdiği meme kanserinden dolayı aramızdan ayrıldı.

Nettie Stevens'ın 2016'da Google tarafından Doodle'ı yapılmıştı.