Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Nesrin El-Hasimi

.

Kuveyt’te doğan Nesrin El-Haşimi’nin çocukluğuna ait ilk anıları, pazartesi ve çarşamba akşamları seçilen bir konu üzerine ailece yaptıkları uzun sohbetlere dair. El-Haşimi, küçük yaşlardan itibaren meraklıydı. Ailesinden matematik, kimya ve fizik öğrendi; üstelik henüz okula bile başlamamıştı. Kadın-erkek eşitliği, insan hakları, evde erken yaşta duymaya başladığı konulardı. Sürekli soru soran bir çocuktu. Beş yaşındayken pilot olup tüm dünyayı gezmeyi hayal ediyordu ama yedi yaşına bastığında doktor olmaya karar verdi.

El-Haşimi, İngiltere ve ABD’de sürdürdüğü tıp eğitiminin ardından 1997’de, yine İngiltere’de Hammersmith Hastanesi’nde ilk işine başladı. Birkaç ay sonra maaşının erkek çalışanlardan daha düşük olduğunu fark etti. Kadın arkadaşlarıyla konuştuğunda, ülkede aslında tüm meslek dallarında kadınların erkeklerden daha az maaş aldığını öğrendi. İngiltere, ABD, Avrupa ülkeleri ve Arap ülkelerindeki maaşlara, eğitime, okullara, müfredata, mevzuata ve yasalara bakmaya başladı.

Bir yıl sonra, bilim dünyasındaki birçok kadınla bir araya gelerek "Bilim Kadınlarının Uluslararası Ligi"ni kurdu. Eşit işe eşit maaş mücadelesinin yanı sıra mesleğinde de ilerliyordu Doktor Nesrin El-Haşimi. University College London’da, tek hücreden kaynaklanan tek gen bozukluğunu tanımak için bir teknik geliştirdi: “Örneğin bir çift, ortak genetik hastalığa sahipse, normal yollardan çocuk yapabilseler dahi onları tüp bebek sürecine dahil ediyorum. Her embriyodan iki hücre biyopsisi yapıyorum ve günün sonunda yalnızca olağan ve sağlıklı olanları anneye aktarıyorum. Böylece bir kadın çocuk sahibi olmak istediğinde onun olağan ve sağlıklı bebek(ler) taşıdığını biliyor, bu sayede çocuklarında hastalık ortadan kalkıyor” diyor. Tekniği dünyada yüzden fazla merkezde kullanılan El-Haşimi, Brigham ve Harvard tıp okullarının Kadınlar Hastanesi’nde kanser araştırmalarına, yeni tedavi stratejilerine ve doğru kan testleriyle ana kanser tiplerinin tespitine öncülük ediyor.

"İlaçların bile erkeklerde test edildiğini fark ettim"

El-Haşimi, Dünya Kadın Sağlığı ve Kalkınma Forumu’nun kurulmasını sağlayan çalışmalara da öncülük etti. “Birçok hastalığın erkeklere kıyasla kadınlarda niçin daha ciddi düzeyde görüldüğünü biliyor musunuz” diye sorup yanıtını yine kendisi veriyor: “Çünkü çoğu ilaç tedavisi erkekler üzerinde test edilmiştir. Bu nedenle piyasada bulunan birçok ilacı ve tedaviyi acilen yeniden değerlendirmemiz gerekiyor.”