Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Mary Ross

1908'de dünyaya gelen Mary Ross, Çeroki (Amerika'da yaşamış bir Kızıldereli halkı) değerlerini öğrenerek büyümesine rağmen, sonrasında kadınlar için hiç de geleneksel olmayan yollar izledi. Üniversiteden matematikte derece yaparak mezun olan bilim insanı, Kolorado Eyalet Üniversitesi'nde yüksek lisansa başlamadan önce matematik ve bilim dersleri alır. Sonrasında Hindistan İşleri Bürosu'nda istatistik katibi olarak çalışmaya başlayan bilim insanı, 1942'de Lockheed Havayolları'na katılır. Burada bulunduğu sürede onun yeteğinin farkına varan yöneticisi, mühendis olması için onu motive eder. 


Lockheed'de çalıştığı süre boyunca uzay teknolojisi çalışmalarında Mars'a, Venüs'e ve Güneş sistemindeki daha uzak gezegenlere misyonları planlayan gruplardan birinin bir parçası olarak en ön sıralarda yer alır bilim insanı.


Emekliliğinden sonra bile bilim insanı kadınları ve Yerli Amerikan gençliğini matematik ve mühendislikte kariyer yapabilmeleri için motive etmeye devam eder. Çeroki kimliğinin kapsamında Amerikan Hindistan Bilim ve Mühendislik Toplumu'yla (AISES) ve Kabile Enerji Resursları Konseyi'yle (CERT) onların eğitim planlarını geliştirmek için çalışır.    


Kadın Mühendisler Derneği'nin üyesi olan Ross, aynı zamanda AISES tarafından daimi onur üyesi ünvanını alır ve CERT bilim insanı aramızdan ayrıldıktan sonra ödüllerinden birinin adına onun adını verir. 1992'de Silikon Vadisi Mühendisliği'nce bilim insanı onur listesine alınır. 2008 Nisan ayında 100 yaşına bir kaç ay kala aramızdan ayrılır Mary Ross. Bilim alanına verdiği katkılardan dolayı ona minnettarız!