Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Helene Brooke Taussig

Cambridge, Massachusetts'de doğan Helen Brooke Taussig, 11 yaşındayken dedesi ve anneannesinin yanına yerleşir. Dedesinin tıp bilimlerine ilgisinin de etkisiyle bilim insanı ona özenerek Radcliff Koleji'nin ardından Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'ne gitmeye karar verir. 1917 yılında üniversitenin tıp bölümünden lisans derecesiyle mezun olur. Harvard Tıp Fakültesi ve Boston Üniversitesi'nde kardiyoloji üzerine master yaparak eğitimine devam eder. Daha sonra Johns Hopkins Üniversitesi'nde çocuk kardiyolojisi dalında doktora yaparak kariyerine devam eder bilim insanı.


Taussig, Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Çocuk Kardiyolojisi bölümünde çalışmaya başlar ve bir zaman sonra aynı birimin yöneticisi olur. 1944 yılında kendisine getirilen 11 aylık bebek Eileen'in durumu nedeniyle (bebek Mavi Bebek Sendromu'dur*) aynı üniversitede bu süreç için çözüm arayışına girer. Laboratuvar teknisyeni Vivien Thomas'ın köpekler üzerinde deneyip geliştirdiği yöntemi kullanan bilim insanı, buradan edindiği bilgilerle bebeği kalp ameliyatına alır. Ameliyat başarıyla gerçekleşir ve bu işlemi Dünya'da ilk kez yapan ekibin bir parçası olur Taussig. Daha sonraları aynı ekiple binlerce çocuğun ameliyatını gerçekleştirerek sağlığına kavuşmalarına önayak olur. 1963 yılına kadar aynı yerde çalışan bilim insanı Talidomid adlı ilacın anne karnındaki bebeklere zarar vererek, Mavi Bebek Sendromu'nu oluşturduğunu ispatlayarak, ilacın ABD'de yasaklanmasını sağlar. 1977 yılında bir dernek kuran Helen Brooke Taussig, o sıralar çalıştığı Delawere Üniversitesi bünyesinde yarı aktif olarak çalışmalarını devam eder. Bilim insanının kariyeri boyunca ve emekli olduktan sonra da yayınladığı 100'e yakın bilimsel makalesi var!


*Mavi Bebek Sendromu: Bu sendrom kalbe temiz kan pompalayan damarın tıkalı olması nedeniyle derinin renginin maviye dönmesi sonucu oluşan bir hastalıktır.