Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Gülsün Saglamer

-

1945 yılında Trabzon'da doğan Gülsün Sağlamer, ilk, orta ve lise öğrenimini Trabzon'da tamamladıktan sonra, 1962 yılında girdiği İTÜ Mimarlık Fakültesi'nden 1967 yılında yüksek mühendis mimar olarak mezun olur. Bilim insanı İstanbul Teknik Üniversitesi'nde 1973 yılında doktora, 1978 yılında doçentlik, 1988 yılında ise profesör unvanlarını alır. Halen Mimarlık Fakültesi Bina Bilgisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi olan Gülsün Sağlamer, 1992-1995 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak da görev alır. Sağlamer, 1996'da başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlük görevini 2004 yılına kadar sürdürdü.

Önemli araştırma alanları, bilgisayar destekli mimari tasarım, tasarımın mantıksal modelleri, parametrik tasarım süreçlerinin simülasyonu, konut problemi, gecekondular, konutlarda morfolojik analiz olarak sıralanabilir. Ulusal ve uluslararası düzeyde yayınlanmış çok sayıda bildiri ve makalesi bulunan Gülsün Sağlamer CIB, IAPS, ENHR, EIAE, EAAE, ATAS gibi uluslararası mesleki örgütlerin üyesi.


Gülsün Sağlamer, İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde mimari proje dersleri başta olmak üzere mimari tasarım teorileri, bilgisayar destekli mimari tasarım, tasarımın mantıksal modelleri konulu dersleri lisans ve yüksek lisans seviyesinde yürütmekte. 1975-1976 yıllarında Cambridge Üniversitesi Martin Centre'da araştırmacı olarak çalışan Sağlamer daha sonra 1987 ve 1991 yıllarında aynı merkezde British Council desteği ile kısa süreli çalışmalar yapar.

Avrupa Birliği Med Campüs programı çerçevesinde Konut konusunda uluslararası bir projeyi Newcastle Universitesi, Queens University of Belfast, Technion Israel ve University College Dublin ile 1994-1995 yıllarında yürüten ve koordine eden bilim insanı, 1993-1995 akademik yıllarında İrlanda’da Queen's University of Belfast'a misafir  akademisyen olarak davet edilir. 1999 yılından beri aynı üniversiteye External Examiner olarak 4 yıllık süre ile davet edilir Sağlamer.

Bilim insanı 320 yatak kapasiteli Trabzon Oteli’ne, 360 konut birimi içeren Bel-Erko Konut projesine, birçok konut ve konut grubuna, fabrika, ofis ve banka projesine hem yürütücüsü olduğu gruplarla, hem de yalnız olarak rol alır. Birçok mimari proje yarışmasında jüri üyeliği yapan Gülsün Sağlamer, Aydın Kuşadası Uygulama Oteli mimari proje yarışmasında grubu ile birincilik almış, yönettiği mimari tasarım stüdyolarının öğrenci projeleri TAÇ Vakfı tarafından yıllarca ödüllendirilmiştir. Mimar Meltem Aksoy ile tasarlayarak gerçekleştirdiği en son tasarımı olan İTÜ Dr. Sedat Üründül Anaokulu, 1999 yılı Koleksiyon Mimarlık Yarışması'nda ve 2000 yılı OECD 2. Eğitim Yapıları Yarışması'nda ödül alır.

9 Doktora, 25 Yüksek lisans tezi yürütmüş olan Gülsün Sağlamer'in 10 adet tamamlanmış araştırma projesi, bilgisayar destekli mimari tasarım konusunda iki Türkçe kitabı mevcut. 4 Türkçe, 14 uluslararası hakemli dergide yayınlanmış İngilizce makaleye imza atan bilim insanı, 20’nin üzerinde Türkçe, 40'ın üzerinde İngilizce kongre bildirisinde rol alır. Gülsün Sağlamer halen Open House International dergisinin editör kurulu üyesi.