Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Feryal Özel

27 Mayıs 1975'de İstanbul'da doğan Feryal Özel'in anne ve babası doktor. Bilim insanının bir de ablası var. İstanbul Üsküdar Amerikan Lisesi'nden mezun olan Feryal Özel, lise eğitiminin ardından New York Columbia Üniversitesi'nde Fizik ve Uygulamalı Matematik eğitimini okul ikinciliği alarak 1996 yılında tamamlar. 1997 yılına geldiğimizde Danimarka'nın başkenti Kopenhag‘da yer alan “Niels Bohr Institute (Niels Bohr Enstitüsü)”de fizik üzerine yüksek lisansını yapar bilim insanı. Ardından tekrar Amerika'ya döner ve Harvard Üniversitesi'nin doktora programına kabul edilerek burada çalışmalarına devam eder.

 

Feryal Özel 2002'de Harvard Üniversitesi'nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlar. Yazdığı doktora tezi çok ses getirir. Doktora programının son senesinde Feryal Özel, Arizona eyaleti şehirlerinden Tucson'a taşınır ve Institute for Advanced Study (İleri Düzey Araştırma Enstitüsü)'de çalışmaya başlar. Bilim insanı yakın bir zamanda Hubble Fellow oldu. Hubble Fellow bursu astrofizik alanında çalışan bilim insanlarına Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından verilen bir burs. Doktora sonrası araştırmalarına devam eden astrofizik alanında çalışan bilim insanları için verilen burs kapsamında araştırmacılar teori, gözlem, deney ve çeşitli imkanlar için bağımsız bir araştırma yapma fırsatı yakalamış olur. Araştırmalarını 2002-2005 yılları arasında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde yapan Feryal Özel 2002 yılında doktor, 2003 yılında yardımcı doçent, 2004 yılında doçent, 2005 yılında profesör oldu.

Bilim insanının adı 2003 yılında dünyanın en tanınmış bilim insanları ile birlikte “Büyük Fikirler” listesinde yer alır. Özel, hala Arizona Üniversitesi'nde astronomi ve fizik dersleri veriyor ve aynı zamanda da birçok araştırmaya devam ediyor. Araştırmacının çalıştığı başlıca konulardan biri kara delikler. Bilim insanının hikâyesinde günümüze doğru yaklaştığımızda 2012 yılında Harvard Radcliffe Enstitüsü'ne, 2014 yılındaysa Berkeley Miller Enstitüsü'ne üye seçilir. Aynı zamanda Feryal Özel Türkiye'de Bilim Akademisi'nin üyelerinden de biri.