Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Frances Elizabeth Allen

Turing Ödülleri'nden ilk kez ödül alan kadın bilim insanı: Frances Elizabeth Allen. 4 Ağustos 1932'de ABD'de dünyaya gelen Frances Elizabeth Allen, bir bilgisayar bilimci. Bilim insanı bilgisayar sisteminde bulunan derleyici (sistem çalışmasını organize eden her birim) mekanizmalarda, çalışmalarıyla öncü bir isim.

 
ABD'nin New York şehrinde bir çiftlikte çocukluğunu geçiren Allen, New York Eyalet Üniversitesi'nin ardından devam ettiği Michigan Üniversitesi'nden 1957'de Matematik alanında yüksek lisans derecesi alır. Bilim insanı bu yıllarda Dünya'nın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan IBM'in (International Business Machines - Uluslararası İş Makineleri) araştırma birimine programcı olarak katılır. Burada çeşitli çalışmalar yürüten Allen, şirkette çalışanlara otomatik bir kod yazma sistemi olan Fortran'ı öğretir. 45 yıl boyunca burada çalışmalarını yürüten bilim insanı 1959'da Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Hasat (Harvest) ve Alpha Projesi'ne kodlar üzerine çalışmak üzere atanır. Burada uzun yıllar proje ekiplerinin liderliğini üstlenen Allen, 1970-1971 yılları arasında New York Üniversitesi'nde, 1977 yılındaysa Stanford Üniversitesi'nde konuk profesör unvanıyla dersler verir. 


1989'da bilim insanı Frances Elizabeth Allen, IBM teknoloji şirketinin ilk kadın bilimsel araştırma bursiyeri oldu. Bu teknoloji alanında çalışan bilim insanları için çok prestijli bir durum! 2002'de IBM'den emekli olan Allen şirkete destek olmaya uzun yıllar devam etti. 2007 yılında IBM doktora araştırmacısı bursu onun onuruna verildi! 86 yaşında ve bilişim teknolojileri alanında sayısız öncü çalışmaya liderlik etmiş Frances Elizabeth Allen'dan #STEM alanında çalışan kız çocuklar olarak ilham alıyoruz! Allen ABD'de ilham vermeye ve destek olmaya devam ediyor.


*Turing Ödülleri bilgisayar bilimleri alanında Nobel Ödülleri'ne eşdeğer görülür. Bu ödül 1966'dan beri her yıl en eski kuruluş olan Association for Computing Machinery-ACM (Bilgisayar Mekanizmaları Birliği) tarafından bilişim dünyasına katkıda bulunanlara verilen bir ödül. 2007'den itibaren ödül değeri artık $250.000 değerinde oldu. Ödülün maddi desteği ise Intel ve Google tarafından sağlanmaktadır.