Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Esther Lederberg

1922'de New York'un Bronx eyaletinde doğan Lederberg mikrobiyolog ve bakteriyel genetiğin öncüsü.

Bilim insanı 1951'de Winconsin Üniversitesi'ndeyken bakteriyel virüslerin bakteriye etki ettiğini keşfeder. Bu keşfe "lambda phage" adı verilir ve onun en bilinen keşfidir. Lederberg bakteriyel kolonilerini bakteri üretme tabağından diğerine aktarma çalışmasını yaparak antibiyotik direnci çalışmalarını hızlandırır. The Lederberg Metodu bugün halâ kullanılan bir metottur.

Bilim insanının eşi Joshua Lederberg'in çalışması 1958'te fizyoloji ve tıp alanındaki Nobel Ödülü'nü George Beadle ve Edward Tatum ile paylaşır. Esther Lederberg'in bu çalışmada çok büyük katkısı olmasına rağmen ona ödül verilmez. Stanford Üniversitesi'nden Stanley Falkow, Nobel komitesine bu durumla ilgili bir mail atar. Mailde "Bakteriyel virüsün bakteri çeşitlerine etkisi hakkındaki çalışması için Esther Lederberg'e hak ettiği verilmelidir" yazar, ancak asla cevap alamaz.

STEM alanında çalışan kız çocuklar olarak çalışmalarımızı sonuna kadar sahipleniyoruz. Bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarında yaşanan eşitsizlikle mücadele edeceğimizi biliyoruz. Çünkü, çalışmalarımızın her anlamda öncü olduğuna, olacağına inanıyoruz!