Benim STEM Hikayem:

Elvan Böke

1986 doğumlu Elvan Böke, İspanya'nın Barcelona kentinde faaliyet gösteren ve Avrupa'nın en büyük genom düzenleme merkezi olarak kabul edilen "Centre for Genomic Regulation'da (Genom Düzenleme Merkezi)" oositler (büyüme evresini tamamlamış olmakla birlikte henüz döllenebilecek duruma gelmemiş dişi gamet) ve hücre biyolojisi bölümlerini yönetiyor. Böke'nin liderliğini yaptığı ekip ALS ve Alzheimer gibi hastalıklarda yer alan amiloidlerin çözünmesini ve bu süreçlerin olası etkilerini araştırıyor. 


İngiltere'de bulunan Manchester Kanser Araştırmaları Bölümü'nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan bilim insanı daha sonra Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Sistem Biyolojisi Bölümü'nde kazandığı burs ile doktorasını tamamlar. Şubat 2017'den beri de Barselona'da faaliyet gösteren Genom Düzenleme Merkezi'nde Hücre Biyolojisi ve Geliştirme programına başkanlık yapıyor. 


Bilim insanı lideri olduğu çalışmayı, "Amiloid tipi agregatların (patolojik bir durumda farklı doku ve organların hücreleri arasında biriken madde) bu iki hastalıkta önemli rolleri olduğu bilinir. Normalde amiloidler patolojik agregatlar olarak düşünülür. Bu oluşumlar görevlerini tamamladıktan sonra çözülür. Fakat problem varsa ve işlevlerini yerine getirmezlerse çok hızlı bir şekilde patolojik hale gelebilirler. Oositlerde bir fizyolojik amiloid proteini var. Eğer bir amiloid proteininin fizyolojik çözünmesinin nasıl çalıştığını anlarsak, bu bilgiyi Alzheimer gibi patolojik olanlara uygulamaya başlayabiliriz" diye aktarıyor.