Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem:

Carol Shaw 

İlk kadın video oyun tasarımcısı ile tanışın: 
Carol Shaw

 

1955'te Palo Alto, Kaliforniya'da doğan Shaw, bilinen ilk kadın video oyunu tasarımcısı. Shaw 1982'de çıkan ve dönemin en popüler oyunlarından biri olan River Raid'in yaratıcısı!

Shaw, Atari'de çalışmaya başladığı 1970'lerin sonlarında ofisteki birkaç kadından biridir. Üniversite yıllarını çoğunlukla erkekler için hazırlanan bilgisayar bilimi derslerinde geçirdikten sonra yalnız bir kadın olmaya alıştığını söylüyor. Büyüdükçe Carol Shaw'un matematiğe olan yoğun ilgisi, bir yandan onun sayılarla arası iyi olan oğlan çocukların arasında yalnız bir kız çocuk olmasına neden olurken, diğer yandan onun toplumsal cinsiyet klişelerine de maruz kalmasına neden olur. Vintage Computing'le yaptığı bir röportajında bundan şöyle bahsediyor: "Ortaokul ve lisedeyken matematikte iyiydim. Bir sürü matematik yarışmasına giriyordum ve ödüller kazanıyordum. Tabi ki insanlar bana sıkça 'Bir kız çocuk için matematikte çok iyisin' diyorlardı. Bunu gerçekten rahatsız edici buluyordum. Neden kızlar matematikte iyi olamasın ki?"

Lisede bilgisayarlara derin bir tutku beslemeye başlayan Shaw, bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans derecesini aldığı Berkeley'de yine kendini bir erkek denizinde, genç bir kadın olarak bulur. 1978'de üniversite sonrası ilk işine o dönem çok ses getiren video ve oyun konsolu üreticisi Atari'de başlar. Atari'de iken, Polo, 3-D Tic Tac Toe, Video Checkers ve Super Breakout da dahil olmak üzere birçok başlık altında çalışır. O zamanlar kendisi henüz farkında olmasa bile bu pozisyon onu Amerika'nın ilk kadın video oyun tasarımcısı yapar. Günümüzde video oyun geliştiricilerinin sadece yüzde 11'ini kadınlar oluşturuyor ve Shaw da aradan yıllar geçse de hala endüstride hakim olan cinsiyetçi tutumlarla karşılaştığını söylüyor: "Laboratuvarda çalışırken bir gün Atari Başkanı Ray Kassar laboratuvarları geziyordu ve dedi ki, 'Ah, sonunda! Kadın bir oyun tasarımcımız var. Renk eşlemelerini ve iç dekorasyon kartuşlarını yapabilir!' Bunlar kesinlikle hiç ilgimi çekmeyen iki konuydu..."

Shaw'un oyun tasarım kariyeri 1978'den 1984'e kadar sürüyor ve akabinde Atari, Tandem ve Activision için çalışıyor. Bu sıralarda son derece popüler olan oyunu River Raid'i yaratıyor. 

Günümüzün video oyun endüstrisindeki kadınların eksikliği ve bu durumun kurumsal cinsiyetçilikle olan bağlantısı bu günlerde çokça konuşulmasına rağmen, nadir bir kadın tasarımcı olmak Shaw'ı bu durum oyun dışı bırakmıyor. Çünkü neden bıraksın! 1980'lerin sonlarında emeklilik dönemine giren tasarımcı,  kısa bir süre önce Game Awards 2017'de "Industry Icon" onuruna layık görüldü!

Shaw'un oyun endüstrisinde öncü olma öyküsü, kendi gibi ilham veren kadınların klişeleri nasıl kırdığı ve o zamanlarda erkeklerin egemen olduğu bir alanda nasıl yol aldıklarının en mükemmel örneklerinden biri. Şimdilerde 63 yaşında olan Carol Shaw'dan Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar olarak ilham alıyoruz!