Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Burcu Özsoy Çiçek

2006 yılında Antarktika'da araştırma yapan Doç. Dr. Burcu Özsoy Çiçek, lisans eğitimini harita mühendisliği olarak da bilinen jeodezi ve fotogrametri mühendisliği bölümünde tamamlar. 2001 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Denizcilik Fakültesi'nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başlayan bilim insanı 2005 yılında doktora eğitimi için ABD'de bulunan San Antonio'daki Teksas Üniversitesi'ne gider. Burada uzaktan algılama konusunda çalışmaya başlar. Danışmanı elindeki iki araştırma konusundan birini seçebileceğini belirtir. Bunlardan biri Mars, diğeri de Antarktika deniz buzulları ile ilgilidir. Bilim insanı Çiçek, Mars'a gidemeyeceğini ama Antarktika'ya gitme ihtimali olduğunu düşünerek Antarktika'yı seçer ve 2006 yılında ODEN adlı buzkıran gemisi ile 1 ay Antarktika araştırma seferine katılır. 


Antarktika'ya ilk defa doktora öğrencisi iken İsveç buzkıran gemisiyle Antarktika'daki McMurdo İstasyonu'na yapılan sefere katılarak gider bilim insanı. 2006 Aralık ayında Şili Punte Arenas Limanı'ndan başlayan akademik sefer, 2007 Ocak ayında McMurdo İstasyonu'nda geçit vermeyen buzlarla sonlanır. Araştırmaya katılan bilim insanları kıtaya ABD Ulusal Bilim Fonu'na (NSF) ait helikopterler ile taşınır. 


Bilim insanı şu sıralar İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor. Harita mühendisi olarak aldığı lisans eğitiminin ardından, yüksek lisansta denizcilik ve harita disiplinlerini birleştirerek deniz yüzeyinin uydu görüntüleri ile takibi konusunda uzmanlaşmış. Doktora çalışmasında ise bu disiplinlerdeki uzmanlığımı kullanarak Antarktika'daki deniz buzlarının uydu ile takibini yapıyor. "Saha verilerinin toplanması bu alanın olmazsa olmazı" diye ekliyor bir söyleşisinde Burcu Özsoy Çiçek. Bu yüzden 2006-2007'de Antarktika'da sahada veri toplama şansını da elde ederek, sonrasında tüm akademik yayınlarımı bu konu üzerinde yapmaya karar veriyor. Bilim insanının çalışmalarında temel amacı iklim değişiminin bu bölgedeki zamansal etkilerini ortaya koymak. Yaklaşık 11 yıldır Antarktika araştırmalarına devam ediyor.