Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi
Benim STEM Hikayem: Burçin Mutlu Pakdil

Galaksi kaşifi Burçin Mutlu Pakdil, Türkiye'de Beşiktaş Anadolu Lisesi'nden ve 2009 yılında da Bilkent Üniversitesi'nden mezun olur. Amerika'da bulunan University of Minnesota Twin Cities'de doktorasını tamamlayan bilim insanı Minnesota Üniversitesi Duluth'da Aktif Öğrenme Sınıfında öğretim asistanı olarak çalışıyor. Araştırma alanları daha çok astronominin teorik ve gözlemsel yönlerini kapsıyor. Hem galaksilerin iç dinamikleri, hem de fizikteki rolünü anlamakla ilgileniyor.

Daha önce üç yıl Texas Tech Üniversitesi'nde ve Arkansas Üniversitesi Little Rock'da iki yıl çalışan Fizik laboratuarı dersleri veren Pakdil, fizik için yeni laboratuar oturumları geliştirmek için diğer öğretim görevlilerini de gözlemleyip, değerlendirdiğini söylüyor. Şimdilerde Arizona Üniversitesi bünyesindeki Astronomi Departmanı ve Steward Gözlemevi'nde doktora sonrası araştırmalarına devam eden bilim insanı, "Benim felsefem, ilham, ömür boyu öğrenme ve gerçek dünyayla bağlantıyı teşvik eden öğrencilerim için bir ortam yaratmaktır. Öğrencilerimin bağımsız düşünür olmasını istiyorum, aynı zamanda etkili ekip üyeleri. Alan araştırmalarıma katkıda bulunmak ve farklı yaş ve geçmişleri olan insanlara eğitim vererek topluluğa geri dönmek istediğim için akademik kariyer seçtim" diyor.

 

Bilim insanı 2017'nin başında Dünya'dan 359 milyon ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiyi keşfetti! 5.5 milyar yaşında olduğu düşünülen, katalog numarası PGC1000714 olan galaksiye "Burcin's Galaxy" deniyor. #STEM alanında çalışacak kız çocuklar olarak bilim insanından ilham alıyorz.