Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi
Benim STEM Hikayem: Elizabeth Blackwell

3 Şubat 1821'de İngiltere'de doğan ve 11 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Amerika'ya taşınan Elizabeth Blackwell, insan hakları alanında çalışan babasının ölümünün ardından 1838'de kardeşi ve annesiyle birlikte bir okul açar. Elizabeth, tıp alanında eğitim alıp doktor olmayı istese de döneminde başvurduğu 28 yerden "red" yanıtı alır. 1847 yılında hayallerine bir adım daha yaklaşan bilim insanı, New York'ta bulunan "Geneva College"da tıp öğretimine başlar ve buradan 23 Ocak 1849'da birincilik ile mezun olur. O dönemlerde kadın doktorlar için iş bulmak oldukça zordur. Sosyal hayatta toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin kadınlar tarafından çok yoğun hissedildiği o dönemlerde kimse evini ya da bürosunu

bir kadına muayenehane olarak kiraya vermez ve yanı sıra hastaneler kadın adayların iş başvurusunu değerlendirmez. Paris'te diploması kabul edilmediği halde yardımcı olarak çalıştığı bir klinikte bilim insanına bir hastadan "pürülan oftalmi (körlüğe kadar giden bir göz hastalığı)" bulaşır. Bu yüzden tek gözünü kaybeden bilim insanı cerrah olma hayallerine de veda eder. Bu tarihlerde tekrar New York'a döner ve kendisine bir ev satın alıp, sonunda bir muayenehane açabilir.

 

Yıllar geçtikten sonra basın tarafından keşfedilen Blackwell, 1857'de sadece kadınlara tıp eğitimi veren bir üniversite hastanesi açar. "Woman’s Medical College of the New York Infirmary" isimli bu okulda oldukça yoğun ve ağır bir tıp eğitimi veriliyordu. Burada öğrencilere Blackwell ailesi tarafından ayrıca hijyen dersleri de verilir. Elizabeth Blackwell temizliğin tıp alanında büyük bir önemi olduğunu savunuyordu. Dönemin karma okullarında eğitimler sırasında en küçük sorun yaşayanlar dahi okuldan çıkarılıyordu. Buna rağmen hemen hemen bütün kadın öğrenciler, bilinçli olarak erkek eğitimcilerin sınavlarında zorlansalar bile doktor olmayı başarır. 1869'da bir kez daha İngiltere'ye dönen bilim insanı burada National Healty Society'nin (Ulusal Sağlık Kurumu)-İngiltere'nin bugünkü Ulusal Sağlık Servisi'nin (National Healty Service) – kurulmasına öncü olur. Florance Nightingale ile beraber "London School of Medicine for Woman (Londra Kadınlar Tıp Okulu)" okulunda doktor ve hemşire yetiştirir. Çalışma hayatını bir noktada bırakan bilim insanı sonraları kitap yazmaya yönelmiştir.