Bilim ve Teknolojide Kadın Tarihi:
Benim STEM Hikayem: Bilge Demirköz

İstanbul Amerikan Robert Lisesi 'nde eğitim alırken TÜBİTAK proje yarışmasında matematik dalında Türkiye'de verilen ilk ödülü alır bilim insanı. Kendisi bir röportajında hocalarının yönlendirmesi ve teşviğiyle yarışmaya katılmaya karar verdiğini söyler ve yarışmaya katıldığı konuyu şöyle açıklar: "Konu konik kesitlerdi. Elips aldığınız zaman iki tane noktayı alırsınız ve sorarsınız ki öyle bir eğri var mıdır ki bu iki noktadan da bu iki mesafeye olan mesafelerin toplamı sabit olsun. Ben bunu 3 nokta olsa diye merak ettim. Tek nokta daire, iki nokta elips, üç nokta alınırsa ne olur diye merak ettim. Sonra aradaki farkları çıkarsanız ne olur diye merak ettim. O ara yeni bir program vardı 'Geometry Sketch Pad' diye, bunu kullanarak çizdirebildik bu tip eğrileri."


Daha çok matematik ve müzikle ilgilenmesine, fizik derslerini sevmemesine rağmen 14 yaşında Cenevre'de katıldığı Avrupa Matematik Yarışması sonrası CERN'de yapılan gezide gördüklerinden çok etkilenir Bilge Demirköz.. MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü)'e yaptığı başvurusunda, başvuru mektubunu CERN'de geçirmiş olduğu bir gün üzerine yazar. Lisede eğitim aldığı dönem Amerika'da MIT, Harvard, Stanford ve Caltech olmak üzere 4 üniversiteye başvuru yapar ve Türkiye'deki üniversite sınavlarına hazırlandığı 17 Mart tarihinde MIT tarafından tam burslu olarak kabul alır. Fizik bölümünü, matematik ve müzik bölümlerinden sertifika alarak 2001 yılında bitirir bilim insanı. MIT'de Fizik Öğrenci Birliği ve Türk Öğrenci Birliği başkanlığı yapan Demirköz, lisans ve master eğitimini yine bu dönemlerde tamamlar. Hemen ardından eğitimine Almanya'da devam eden Demirköz, burada bulunan Mainz Johannes Gutenberg Üniversitesi'nde staj yapar.


Doktorasına MIT'de başlamasına rağmen Columbia uzay mekiği kazası nedeniyle projesini tamamlayamaz ve Oxford Üniversitesi'ne başvurur. Doktorasını İngiltere Enerji Bakanlığı'nın senede beş kişiye verdiği Dorothy Hodgkin bursunu alarak ATLAS deneyinde üç yılda tamamlar.


Akademik hayatına ve araştırmalarına şu sıralar ODTÜ Fizik Bölümü'nde devam eden Prof.Dr.Bilge Demirköz özellikle uzay radyasyonu konusunda yaptığı çalışmalarla çeşitli ödüller kazanır. Bilim insanı son olarak 2017 yılında Uluslararası UNESCO-L’Oreal Yükselen Yetenek ödülüne layık görülür. Kendisinden ilham alıyor ve onu takip etmekten büyük mutluluk duyuyoruz. 

Bilge Demirköz'ün Bilim ve Teknolojide Kız Çocuklar'a bir mesajı var: