2017'de bilim ve teknoloji alanında neler oldu?

-En çok robotlar ve yapay zeka geliştirmeleri üzerinde çalışmalar yapıldı.

-En gelişmiş zeka pigmentlerine sahip Sofia ile tanıştık.

-Çin'de sanal raylar üzerinde hareket eden ilk tren yolculuğuna başladı.

-Hindistan güneş panelleriyle çalışan ilk yolcu trenini tasarladı.

-İngiltere'de hava yastıklı bebek koltukları üretildi.

-Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı Google'ın geliştirdiği bir yapay zekâ tanıma sistemiyle bizim güneş sistemimize çok benzeyen bir gezegen sistemi keşfetti. İsmi Kepler 90. Sekiz gezegenden oluşuyor. Bu gezegen sistemi Dünya'dan 2545 ışık yılı uzaklıkta.

-NASA, Dünya'nın dışında yaşam olabileceği ihtimalinin olduğu yerleri açıkladı. Jüpiter'in uydusu Euphoria ve Satürn'ün uydusu Enceladus bunlardan biri.

-NASA'nın Satürn'ü keşfetmek üzere gönderdiği Cassini uydusu 20 yıllık görevini tamamlayarak, göreve veda etti.

-Gök bilimci Burçin Kutlu Pakdil, çift halkalı galaksi olarak adlandırılan ve çok nadir görülen bir galaksi keşfetti.

-665 gün ile uzayda en uzun süre kalan kadın astronot olarak tarihe geçen Peggy Whitson, 2017'de Dünya'ya döndü.

-İngiltere'de bir tişört yardımıyla, giyen kişinin iç organlarını gösteren uygulama geliştirildi. Artırılmış gerçeklik sistemiyle çalışan uygulama özellikle biyoloji derslerinde öğrencilere yardımcı olmayı hedefliyor.

-Google, 40 dilde simültane çeviri yapan bir kulaklık tanıttı.

-Amerika'da yer alan Pittsburgh Üniversitesi'ndeki bir grup araştırmacı, HIV'e sebep olan virüsü yok etmeyi başardıklarını açıkladı. Kobaylar üzerinde çalışan araştırmacılar crispr gen dizilimi sayesinde hayvanlarda bu virüsü ortadan kaldırdılar.

-Çin'de bulunan bir grup araştırmacı crispr gen dizilimi metodu ile beta thalassemia isimli genetik hastalığı tedavi etmeyi başardı.

-Amerika'da bulunan Oregon Üniversitesi'ndeki bir grup bilim insanı, kalp rahatsızlıklarına sebep olabilecek mutasyon genleri tamir edebildiklerini açıkladı.

-2017'de DNA bilgilerimizin artık sadece göz ya da ten rengini belirleyen bir unsur olmadığı keşfedildi. Artık tek bir saç teli üzerinden kişinin nasıl biri olduğu dijital olarak çıkarılabilecek.

-Çin'de yaşayan bir grup bilim insanı genetiği iyileştirilmiş bir köpeği klonladıklarını duyurdu.

-Nöroloji alanında çalışan bilim insanları beyne yerleştirilen bir chip ile elektronları taklit eden bir sistem geliştirdi. Bu çip verdiği sahte sinyaller ile hafıza sistemindeki kaybı %30 oranında engelliyor.

-Teknoloji şirketleri 2017 yılında özellikle sağlık alanında çalışmalar yürüttü. Bunlardan biri olan Google, vücuttaki tümörleri %89 oranında keşfeden bir haritalama sistemi sundu.

-Microsoft'un geliştirdiği Emma isimli saat ile artık parkinson hastalarının ellerinde oluşan titreme ortadan kaldırılacak.

-Kanada'da geliştirilen bir gözlük ile %75 görme engeli olan bir çocuk basketbol oynayabildi.

 

-Canan Dağdeviren midedeki süreçleri takip eden, sindirilebilir bir kapsül geliştirdi. Bu kapsül ile sindirim bozuklukları, yemek alışkanlıkları takip edilebiliyor.

-Amerika'da vücudumuzdaki ilaçların sindirildiğini gösteren bir mobil uygulama geliştirildi.

-2017'de Fas'ta arkeologlar 300 bin yıllık bir insan iskeleti buldular. Böylece modern insan diye nitelendirdiğimiz homo sapiens grubunun bilinenden 100 bin yıl geçmişte var olduğu ortaya çıktı.

-Neandertal diye adlandırılan insan grububunun antibiyotik ve ağrı kesicileri, bizden 50 bin yıl önce kullandığı ve keşfettiği ortaya çıktı. Neandertal'lere ait diş plaklarını inceleyen arkeologlar, penisilin ve aspirinin doğal hallerine ulaştı.

-Fransa'da yer alan bir mağarada dünyanın en eski tablosu bulundu. Kireç taşına oyulmuş bizon resmi 38 bin yıl öncesine işaret ediyor.

-Yeryüzündeki yaşama ilişkin en eski kalıntı Kanada'da bulundu. Québec eyaletinde bulunan bir demir cevheri örneğinde, 3,8 milyar yaşında fosilleşmiş bakteri izine rastlandı. Böylece yeryüzündeki yaşamın belirtileri bilinenden 100 milyon yıl daha geriye gitti.

-Coğrafya kitapları yeniden yazılabilir. Çünkü, Güney Afrika West Üniversitesi bilim insanları Zelandiya isimli sekizinci olabilecek yeni bir kıtanın varlığını iddia etti. %94'ü sularla kaplı olan kıta Yeni Zelanda ve Avustralya arasında uzanıyor.